Home

Info WCA z DXClustera

Logowanie

Wyszukiwanie WCA

Zamiana kodów SP/WCA


kod krajowy
kod WCA

 

IX ZJAZD KASZTELAŃSKI KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY Nr 3 PDF Drukuj Email
Wpisany przez SQ2BNM   
poniedziałek, 13 kwietnia 2015 17:08

IX  ZJAZD KASZTELAŃSKI 
TORUŃ 25 – 27 wrzesień 2015r.
KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY Nr 3


Witamy w wiosennym nastroju !


Akredytacja miejsca Zjazdu Kasztelańskiego TORUŃ 2015 zakończona pozytywnie !!!!!  Pozwoliliśmy sobie jako organizatorzy wykorzystać obecność Naszego miłościwie nam prezesującego w Bractwie Zamkowym Marka SQ5GLB w Toruniu w ramach objazdu i pracy z fortów toruńskich i pokazać mu miejsce tegorocznego Zjazdu Kasztelańskiego. W imieniu organizatorów obowiązki przewodnika pełnił Irek SP2MSF. Moja skromna osoba była niestety nieobecna fizycznie Toruniu w związku z czym Irek SP2MSF  pocił się sam  ;-))))

Wywiązał się ze swojej roli bardzo dobrze, o czym świadczą między innymi pozytywne komentarze Marka SQ5GLB na pasmach.

W dzisiejszym komunikacie garść informacji o zamkach w Toruniu i w jego okolicach – szczególnie przydatnych w okresie Zjazdu Kasztelańskiego TORUŃ 2015.

 

ZAMKI PTM01, PTM02.

PTM01 TORUŃ I -  ZAMEK  KRZYŻACKI  w Toruniu. Lokator  JO93GA  PGA TM01.
Zamek zbudowany przez Krzyżaków w pierwszej połowie XIII w.  W 1453 roku, na początku wojny 13 – letniej został zburzony przez zbuntowanych mieszczan toruńskich. Nie został odbudowany. Zabezpieczony konserwatorski. Obecnie funkcjonuje jako Centrum Kultury ZAMEK, ulica Przedzamcze 3. Po uzgodnieniu z Dyrektorem CK ZAMEK jest możliwość powieszenia, rozstawienia anten i pracowania z terenu parkingu przy ruinach zamku lub w okolicach gdaniska poniżej murów zamkowych od strony Wisły.


PTM02 TORUŃ II ZAMEK DYBÓW zwany również Dybowskim Lokator  JO93HA  PGA TM02.
Zamek zbudowany na polecenie króla Władysława II JAGIEŁŁY w latach 1424 - 28, po nieudanym przejęciu,  późniejszym rozebraniu i zburzeniu przez samych Krzyżaków resztek zamku  krzyżackiego w MAŁEJ NIESZAWCE. Przez wiele lat pełnił rolę komory celnej, zbierającej podatki od towarów spławianych Wisłą. Prze kilkanaście lat był w rękach krzyżackich. Odegrał istotną rolę w czasie wielu batalii toczących w Toruniu i jego okolicach.

W 1454 roku król Kazimierz Jagiellończyk  podpisał tu tzw.  „Statuty nieszawskie” czyli przywileje dla szlachty poszczególnych ziem Polski. W czasie wojen szwedzko-polskich Toruń był ostrzeliwany z zamku przy użyciu ciężkiej artylerii. W trakcie kampanii napoleońskiej  w 1813 roku był oblegany przez ponad 4 miesiące przez wojska rosyjskie Obecnie w ruinie konserwatorskiej. Dojście, dojazd rowerami bez problemu. Na wjazd samochodem wymagane uzyskanie z MZD zezwolenia na wjazd pod zakaz (bezpłatne, wymaga złożenia wniosku w MZD). Ruiny zamku położone są w lewobrzeżnej części Toruniu, tuż obok mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu. Bardzo dobrze widoczny w trakcie przejazdu przez most  w wizurze wyciętej na Kępie Bazarowej.

Dla zainteresowanych robieniem  łączności  z tego obiektu w czasie Zjazdu Kasztelańskiego TORUŃ 2015 proponujemy dwa warianty pracy radiowej z zamku :
Wariant 1 -  przy przesłaniu na e-maila organizatorów (czyli Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) danych dotyczących samochodu (typ, marka, numer rejestracyjny) jesteśmy w stanie na czas zjazdu kasztelańskiego załatwić w MZD zezwolenie na wjazd samochodem na teren zamku. Warunek podstawowy, to przesłanie danych najpóźniej do połowy września 2015r.
Wariant 2 – organizatorzy w określonych godzinach i dniach trwania Zjazdu są w stanie wystawić stację krótkofalarską na terenie PTM02 TORUŃ II – do której będą dowożeni krótkofalowcy – uczestnicy Zjazdu. Będzie tam można dotrzeć środkami komunikacji miejskiej – trzeba przejechać lub przejść przez most drogowy im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu
o długości 898 metrów*,  a następnie schodząc z mostu przejść ok. 250 metrów  podziwiając po drodze piękne zielone tereny Torunia. Oczywiście będą pracowali z obiektu pod swoimi indywidualnymi znakami bez potrzeby rozwijania własnego sprzętu.
A pro po tematu mostu drogowego  w Toruniu – nie wszyscy wiedzą, że przęsła do budowy mostu drogowego w Toruniu  w latach 1927 - 1932  były wcześniej zdemontowane z mostu na Wiśle, zbudowanego w latach 1907 - 1910 ok. 1km na południe od   miejscowości OPALENIE -  obiekt TFF14 programu dyplomowego „Twierdze i forty”.
Pozostałe dwa przęsła z mostu koło Kwidzyna zostały użyte do budowy dwuprzęsłowego mostu przez Wartę w miejscowości KONIN  i spełniają swoją rolę doskonale do chwili obecnej. Warto więc w ramach powtórki z historii  inżynierii budowy mostów drogowych skojarzyć te trzy miejsca : OPALENIE k/Kwidzyna, TORUŃ i KONIN.

ZAMKI PTO01, PTO02, PTO03, PTO04

PTO01  ZAMEK  BIERZGŁOWSKI Lokator  JO93FC  PGA TO05.
Zamek biskupi położony w miejscowości Zamek Bierzgłowski, na północny- zachód od Torunia. Dojazd albo z trasy Nr 80 Toruń – Bydgoszcz, 500m  po wjeździe do miejscowości GÓRSK,  po minięciu stacji paliw ( po prawej stronie drogi)  i restauracji Leśniczanka ( po lewej) drogowskaz w prawo –  (8 Zamek Bierzgłowski) lub z trasy Nr  553 Toruń – Unisław Pomorski, w miejscowości ŁUBIANKA wyraźne oznakowanie – droga w lewo na wysokości stacji paliw -  znak - ZAMEK BIERZGŁOWSKI  3km.


Dużo miejsca do pracy z parkingu przez zamkiem. Wejście na teren zamku – wymagana zgoda właściciela czyli pracowników Diecezjalnego Centrum Kultury patrz. www.zamekbierzglowski.eu

PTO02  CHEŁMŻA Lokator  JO93HE  PGA TO01
W XIII wieku powstał gród będący siedzibą biskupów chełmińskich, na miejscu zamku w XIV wieku wybudowano kościół  Św. Mikołaja -  obecna ulica Sądowa, na terenie Starego Miasta. Obok komisariatu Policji, na placyku przy Straży Pożarnej naprzeciwko kościoła jest dobre miejsce do rozwinięcia anten i aktywności terenowej.


PTO03 ZAMEK MAŁA NIESZAWKA LOKATOR JO93GA PGA TO08
Powstanie zamku krzyżackiego datuje się na rok 1230, kiedy to na te tereny nadane im przez Konrada Mazowieckiego przybyli Krzyżacy.  Zbudowany został zamek, założono komturię nieszawską oraz konwent. Stąd były prowadzone wyprawy przeciw Prusom, ale również Krzyżacy zapuszczali się na tereny Kujaw łupiąc przy okazji co się dało. Zamek ten był przyczynkiem do rozwoju zamku krzyżackiego w Toruniu. Sporo materiałów budowlanych
( drewno, cegły) z koniecznej rozbiórki zamku trafiło do Torunia i były one wykorzystane do budowy m.in. zamku.
Chrapkę na gotowy zamek miał król polski Władysław II Jagiełło, ale Krzyżacy woleli rozebrać zamek, a co nie zdążyli rozebrać to burzyli i zrównali z ziemią, byleby tylko nie trafił  w ręce polskie. Król Jagiełło zmuszony był wybudować nowy zamek ( patrz zamek Dybów zwany również zamkiem Dybowskim), który w latach 1431 – 35 bezprawnie zajmowali Krzyżacy.
Zamek musiał posiadać znaczne przedzamcze skoro w inwentarzach wymienia się tam: młyn, piekarnię, browar, łaźnię i wozownię. Hodowano również sporo bydła, owiec, trzody chlewnej oraz koni. Wydzierżawiano również okolicznym chłopom ziemię oraz pobierano opłaty z dzierżawy wysp na Wiśle i poławiania ryb. W latach 80 – tych  archeolodzy oraz pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu prowadzili badania archeologiczne, odsłaniając wiele ciekawych elementów zabudowy. Główny budynek zamku wybudowany został  na planie prostokąta 35 x 37 m, teren głównego zamku odgrodzony był  od podzamcza szerokim murem oraz  szeroką, 10 m  fosą . Za fosą był dodatkowy mur odgradzający teren zamku. Obecnie istniejący wał wiślany przebiega w połowie dawnego przedzamcza, co świadczy o rozmachu architektonicznej rozbudowy zamku z przyległościami.
Z zamku w Małej Nieszawce pozostały przysypane ziemią ruiny ( resztki na poziomie ziemi)  znajdujące się obecnie na terenie prywatnym. 


Dojazd : droga Nr 273 Toruń – Mała Nieszawka. Ulicą Toruńską. Po minięciu szkoły w  Małej Nieszawce za ok. 200 m skręt w prawo w ulicę Wałową i dojeżdżamy do samego wału wiślanego do gospodarstwa. Teren zamku to zadrzewiona kępa na polu za gospodarstwem.

UWAGA : poruszanie się po tym terenie wymaga bardzo dużej ostrożności !!!!!, dużo wykrotów, częściowo rozkopanych podziemi, teren mocno zarośnięty !!!!
Po uzgodnieniu w gospodarzami terenu ( TEREN PRYWATNY ) możliwość pracy obok gospodarstwa lub pod wałem wiślanym ( wariant sprawdzony ;-))) )

PTO04  ZAMEK  ZŁOTORIA Lokator  JO92IX  PGA TO04
Resztki ruin zamku królewskiego Kazimierza Wielkiego pełniącego rolę komory celnej w rozwidleniu rzek: DRWĘCY wpływającej do WISŁY. Ruiny położone ok. 700m od drogi Nr 654 w miejscowości ZŁOTORIA. Dotarcie do ruin pieszo ścieżką wzdłuż Drwęcy od mostu, od strony wody dopłynięcie Wisłą (preferowane w czasie wypraw jachtem przez Marka SQ5GLB/mm) lub dojazd przez teren prywatny – po uzgodnieniu przejazdu przez pole z właścicielem.KOLEJNE INFO – KOMUNIKAT Nr 4  w którym  podamy informacje o fortyfikacjach toruńskich i innych  atrakcjach   ZA OKOŁO  3 - 4  TYGODNIE  !!!!
Rezerwacja noclegów oraz wszelkie pytania poprzez kontakt  e-mail : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
VY 73 !   Mariusz sq2bnm, Irek sp2msf

 
Valid XHTML and CSS.