Home Jak rozpocząć pracę
Jak zacząć wyjazdy na zamki PDF Drukuj Email
Wpisany przez SP2ALT   
czwartek, 03 października 2019 18:27

By wyjechać na aktywację zamku, gminy itp. potrzeba chęci i spełnienia kilku warunków

Sprzęt

Zaczynam od radia, praktycznie każdy TRX się nadaje. I taki QRP i ten większej mocy. Na pewno przydatna jest regulacja mocy wyjściowej, bo nie trzeba nadawać 100W. 50-60W jest wystarczające, a zaoszczędzimy na poborze energii z akumulatora. Aktualnie korzystam z FT-857 (mały pobór prądu w czasie odbioru) oraz z IC-7000 - wymaga stabilizacji napięcia zasilania 13,8V (mam to opanowane). Można robić QSO na zakresach VHF i UHF, ale będzie ich mało.

Antena - nam się sprawdza dipol 2x19m z PKL'ki, z dodatkowymi zapinkami dzielącymi go na krótsze - pasma 7 i 14 MHz. W tym roku pracowaliśmy na antenie W3DZZ zawieszonej jako inverted V i też udało się robić wiele QSO. Niektórzy koledzy stosują skrócony dipol 80/40m z cewką skracającą typu W8010.
Zawieszenie anteny: ja stosuję metodę wieszania anteny z użyciem masztu segmentowego ok. 6-6,5m mocowanego w podstawie najazdowej. Taki maszt można tez zbudować z rurek masztu flagowego lub co przetestowałem z 2 tyczek malarskich (2x3m). Można też antenę zawiesić na drzewach, ale czasem może być problem, bo jest tylko jedno drzewo i większy problem to brak drzew.
Fider to 20m przewodu RG58, czasem przydaje się dodatkowy kawałek przewodu.

Zasilanie z akumulatora. W moim przypadku jest to mały 18Ah żelowy akumulator lub 40Ah żelowy albo normalny akumulator kwasowy. Akumulator, nawet ten mały pozwala na kilka godzin pracy przy mocy wyjściowej 60W dla FT-857. Można zasilać radio z instalacji samochodowej, ale wtedy trzeba uważać by nie rozładować akumulatora. Latem tego roku korzystaliśmy z dużego akumulatora 80Ah doładowywanego w czasie jazdy przez alternator. Na początek można pomyśleć o takim mniejszym akumulatorze.

Logowanie. Do logowania można użyć kartki papieru, ołówka/długopisu i zegara. Jest z tym problem, że trzeba ten log potem przepisać do komputera. Można logować z użyciem smartfona, tabletu ale problem z doborem sensownej aplikacji do logowania. Ze dwa razy logowałem używając tabletu, za drugim dodałem klawiaturę komputerową Bluetootch. Obecnie korzystam z małego netbooka (długo pracuje, lekki, za małą kasę) i własnego programu/systemu logowania. Generalnie warto logować od razu w komputerze, bo potem jest mniej pracy, można użyć jakiś ulubiony program logujący.

Wyjazd i praca

Wyprawę możemy wcześniej zaanonsować w serwisie zamkisp.pl lub na stronie spga.pl zgłaszając aktywowaną gminę. Można liczyć na większą ilość korespondentów.
Warto też sobie zaplanować miejsce do ustawienia smaochodu korzystając z map: google maps z view street, Google Earth czy polskiego geoserwisu.
Przed wyprawą mam wydrukowane mapy topograficzne i w głowie zaplanowane miejsca do pracy.

Jedziemy na zamek. Warto mieć zapisane oznaczenie, nazwę, oznaczenie WCA, oznaczenie gminy. W dobie smartfonów, można w każdej chwili sprawdzić to na stronie zamkowej, niemniej warto mieć zapis na kartce. Dalej przybywamy do zamku, warto zapytać gospodarza obiektu o możliwość pracy z obiektu, a przynajmniej zwiedzenia takowego. Na ten temat każdy z wyjeżdżających mógłby wiele opowiedzieć. Jak nie ma możliwości pracy z zamku, wyszukać należy w pobliżu (do 500m) miejsce do pracy (może pomóc przygotowana mapa).

Wywołanie z zamku xxx i robimy krótkie lub długie qso. Jak jest dużo wołających, to lepiej robić krótkie qso by rozładować kolejkę (łowcy zamków bywają niecierpliwi), jak nie ma stacji to można sobie pogadać, w międzyczasie pojawią się kolejni korespondenci. Styl pracy trzeba sobie wypracować.

Zdjęcia pamiątkowe, GPS. Do aktywacji zamkowej nie trzeba takiej dokumentacji wykonywać.
Jeżeli planujemy wysłać log do dyplomu PGA, to zgodnie z regulaminem trzeba jakoś pobyt w gminie udokumentować. Poczytać trzeba zasady aktywacji na stronie spga.pl.
Niektóre zamki leżą w obszarach SPFF, wtedy również trzeba dostosować się do wymogów programu - zasady na stronie spcff.pl

Po powrocie

Zostało do zrobienia już niewiele. Log z aktywacji zapisujemy w bazie zamkisp.pl i na stronie WCA.  Na stronę zamkową można mieć plik CSV rozdzielany średnikiem (z arkusza kalkulacyjnego), plik Cabrillo (przepisanie logu papierowego programem SP7DQR) i w formacie ADIF (wymagane podanie oznaczenie zamku, najlepiej w polu STX, COMMENT). Jest poradnik jak to zrobić na stronie zamkowej. Na stronie zamkowej zgłaszamy też aktywność zamkową - raport.
Na stronę WCA wrzucamy log w formacie ADIF, który można pobrać ze strony zamkowej.
Dla bardzo cierpliwych to można log papierowy wprost przepisać na stronie zamkowej po uprzednim zgłoszeniu aktywacji.

Karty QSL. Nie ma wymogu rozsyłania kart, ale przyzwoitość wymaga odesłania potwierdzenia kartą QSL jeżeli otrzymamy takową. Nasza karta będzie potrzebna do dyplomu np. SPPA.

Jeżeli chcemy umieścić nasz log w innych systemach baz QSO to należy zadbać o właściwe oznaczenia skąd była aktywacja. Bowiem często tak potwierdzone qso wygląda jak qso ze stałego QTH.

W razie dodatkowych pytań napisz do mnie.

Wojtek SP2ALT

 
Valid XHTML and CSS.